Start Ogłoszenia parafialne Ogłoszenia Niedziela Chrztu Pańskiego
wtorek, 14 stycznia 2014 13:24

NIEDZIELA ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

12 STYCZNIA 2014 r.

Dzięki sakramentowi chrztu świętego zamieniłeś się w świątynię Ducha Świętego. Obyś nigdy nie wypędził poprzez swoje złe uczynki tak zacnego Gościa, ani też nie poddał się niewoli diabła: ponieważ posiadasz wartość Krwi Chrystusa . (św. Leon Wielki)

1. Dziś Niedziela Chrztu Pańskiego. Podczas chrztu z rąk św. Jana w Jordanie Pan Jezus zapoczątkował swoją publiczną działalność. Nas chrzest włączył do Kościoła, otworzył na nadzieję zbawienia. Dzień dzisiejszy niech będzie wielkim dziękczynieniem za dar pierwszego Sakramentu i wzmacnia w nas potrzebę pomnażania Bożych darów przez życie wiarą.

2. Na wszystkich Mszach św. będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Natomiast podczas Mszy św. o godz. 10.00 w uroczysty sposób, trzymając w dłoniach świece, odnowimy swoje przyrzeczenia chrzcielne. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godności przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jeśli nasza komunia z Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościowe, prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością i obojętnością. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi.

3. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły, w ciągu roku. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.

4. Niedziela Chrztu Pańskiego to okazja by przypomnieć, że w naszej parafii udzielamy chrztu św. w drugą i czwartą sobotę każdego miesiąca, więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Parafii w zakładce Kancelaria.

5. W Święto Trzech Króli w naszym kościele przeżywaliśmy raz jeszcze cud betlejemskiej nocy. Stało się to za sprawą dzieci z naszej parafii, które w piękny, dziecięcy sposób przedstawiły historię narodzin Pana Jezusa. Klimat wigilijnej nocy podkreślił świąteczny wystrój kościoła oraz kolędy i przepiękne, wzruszające pastorałki, które śpiewaliśmy wspólnie. Dziękuję za ciepłe przyjęcie występu naszych małych aktorów. Dziękuję dzieciom za udział w Jasełkach i osobom, które zaangażowały się w ich przygotowanie, dziękuje P. Andrzejowi Michalczukowi wraz z zespołem za ubogacenie śpiewem występu dzieci, dziękuję także wszystkim wiernym, którzy wzięli udział w naszym parafialnym kolędowaniu, aby ze wzruszeniem i radością móc po raz kolejny powitać Jezusa Malusieńkiego, narodzonego w ubogiej stajence. Mam nadzieję, że przedstawienie pozostanie w pamięci dzieci, ich najbliższych i wszystkich zgromadzonych wiernych i że przedłużyło atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

6. Od soboty rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem ?Czyż Chrystus jest podzielony?? (1 Kor 1,1-17) Obchodzony na całym świecie już od ponad stu lat. Jest on corocznie okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, a także lepszego poznania się i zbliżenia członków różnych tradycji wyznaniowych. W czasie jego trwania spotkają się wierni ? duchowni i świeccy ? Kościoła rzymskokatolickiego oraz Kościołów: prawosławnego, luterańskiego, metodystycznego, polskokatolickiego i mariawickiego.

7. W naszej Parafii trwa wizyta duszpasterska zwana ?kolędą?. Niech ona będzie okazją do wspólnej modlitwy, wzajemnego poznania się, zbliżenia i rozmowy o problemach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. Kapłan przynosi w nasz dom Boże błogosławieństwo. Skorzystajmy z tego wyjątkowego daru!

8. Kolęda:

13.01.2014 r. (poniedziałek) od godz. 15.00 ? Słoneczna od Państwa Szafran, Kwiatowa, Dworcowa

14.01.2014 r. (wtorek) od godz. 15.00 ? Cicha, Kościuszki,

15.01.2014 r. (środa) od godz. 13.00 ? Lipowa od ul. Gdańskiej, Konwaliowa

16.01.2014 r. (czwartek) od godz. 13.00 ? Leśna, Wojska Polskiego od Państwa Ziętek, Dębowa, Bukowa,

17.01.2014 r. (piątek) od godz. 13.00 ? Ogrodowa od Państwa Obojskich

18.01.2014 r. (sobota) od godz. 9.30 ? Powstańców Warszawy od strony Junoszyna

19.01.2014 r. (niedziela) od godz. 17.15 ? Elbląska

20.01.2014 r. (poniedziałek) od godz. 9.30 - Jagiełły od Państwa Łach

1. Msze św. w czasie trwania kolędy odprawiane będą według następującego porządku: w poniedziałek o godz. 8.30, we wtorek o godz.7.00; w środę o godz. 17.00, w czwartek o godz. 7.00, w piątek i w sobotę o godz. 8.30.

2. Za tydzień trzecia niedziela miesiąca, w którą przypada tzw. ?taca budowlana?.

Niech przykład Jezusa, który wraz z innymi wszedł do Jordanu, by przyjąć chrzest, będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, że najlepszą nauką i najlepszym kazaniem pozostaje zawsze nasze życie. Wszystkich Parafian i Gości niech wspiera Boże Błogosławieństwo. Każdego dnia dziękujmy Bogu za dar naszego Chrztu i odnawiajmy w sobie jego łaskę.

Kalendarz 2023

«  marca 2023  »