rencontre celibataire
Start
Ostatni Koncert Organowy w 2015 PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
piątek, 28 sierpnia 2015 10:21

22 sierpnia 2015 odbył się ostatni koncert organowy w ramach XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykonawcami byli Pan Roman Perucki ? organy i Łukasz Długosz ? flet.

Dziękujemy serdecznie  organizatorom Festiwalu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Stegnie. Serdecznie dziękujemy także wszystkim wykonawcom poszczególnych koncertów oraz  wszystkim słuchaczom, którzy zechcieli poświęcić swój czas na spotkanie z kulturą muzyczną.

 

Poprawiony: niedziela, 08 listopada 2015 00:26
Więcej…
 
NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE 13.08.2015 r. PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
sobota, 15 sierpnia 2015 18:05

 

Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, wypowiedział o Maryi, Matce Bożej, m. in. takie oto słowa: ?Potrzebujemy Jej i nie wstydzimy się tego. Potrzebujemy Jej, jak płuca potrzebują powietrza, serce ? krwi i miłości, stopy ? oparcia, oczy ? światła, usta ? pokarmu. Jak dziecko jeszcze nie narodzone potrzebuje matki, nie możemy istnieć i żyć bez Niej i poza Nią? Potrzebujemy Jej, jak potrzebował Jej Syn Boży?.

W czwartek, 13 sierpnia, przeżyliśmy kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Wsłuchiwaliśmy się w przesłanie Maryi, która zatroskana o swoje dzieci, prosi je o odmawianie różańca i o podjęcie pokuty. Nabożeństwo Fatimskie jest jedną z form naszej pobożności i miłości do Maryi. Jest ono wpisane w naszą pielgrzymkę wiary, pielgrzymkę zaufania naszego, jako wspólnoty parafii, do Jezusa i Jego Matki. Jest także duchowym wsparciem dla tych, którzy weszli na drogę martwoty wiary, którzy doświadczają duchowego lenistwa i obojętności, oraz lęku w zaufaniu Jezusowi.


Poprawiony: niedziela, 08 listopada 2015 00:27
Więcej…
 
WYSTĘP ZESPOŁU "DUVAL" PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 sierpnia 2015 22:07

"Muzyka czy wychwala słowo człowieka, czy nadaje melodię Słowu Bożemu, czy też rozbrzmiewa bez słów, jest głosem serca, wzbudza ideały piękna, aspiracji do doskonałej, nie zakłóconej ludzkimi pasjami, harmonii oraz marzenie o powszechnej komunii." Św. Jan Paweł II.

 

W niedzielę, 2 sierpnia 2015 r. gościliśmy w naszej Parafii Pana Bogusława Olszonowicz z Zespołu Duval, który śpiewem ubogacał liturgię podczas Mszy Świętych.

 

Poprawiony: sobota, 15 sierpnia 2015 18:02
Więcej…
 
WYSTĘP RODZEŃSTWA SŁAWĘTÓW 26.07.2015 R. PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 sierpnia 2015 18:58

?Muzyki dzieci słucha się sercem, a nie uszami?. Św. Jan Bosko


W niedzielę, 26 lipca 2015 r. gościliśmy w naszej Parafii rodzinę p. Sławętów wraz z dziećmi Julią i Sebastianem, którzy ubogacali swoim śpiewem liturgię Mszy Świętych. Mała Julia po Mszach Św. wykonała utwory na skrzypcach, a swoją grą zachwyciła wielu wiernych zgromadzonych w świątyni.

Już św. Augustyn zwrócił uwagę, że muzyka i śpiew są uroczystym językiem Kościoła, a nie tylko sztuką. W jednej ze swoich mów wskazał na najgłębsze podłoże śpiewu: Kto kocha, ten śpiewa. Do wielbienia Boga śpiewem przywiązywał wielką wagę także św. Paweł, gdy zachęcał adresatów swoich listów: Napełnijcie się Duchem, przemawiając do siebie w psalmach i hymnach, pieśniach pełnych Ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach (Ef 5,18). Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego przytacza znane już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przysłowie: Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli. Śpiewanie pieśni religijnych jest więc znakiem radości miłującego Boga serca.

Liturgia Mszy św. jest mocno związana ze śpiewem i muzyką. Tę szczególną formę modlitwy uznaje się bowiem ? jak podaje Konstytucja o liturgii ? za istotną część uroczystej liturgii. Śpiew warunkuje dobre i właściwe uczestniczenie w Eucharystii. Dzięki pięknu melodii słowo modlitwy nabiera większej wymowy i wszechstronniej oddziałuje na zmysły. Zjednoczenie głosów rodzi jedność serc i umysłów. Podkreśla wspólnotowy charakter liturgii. Dlatego jest rzeczą ważną, abyśmy wierni zebrani w kościele uczestniczyli wspólnie w tej uroczystej w swej formie rozmowie z Stwórcą.



Poprawiony: sobota, 15 sierpnia 2015 18:03
Więcej…
 
ODPUST KU CZĆI ŚW. ANNY W DPS W STEGNIE 24.07.2015 r. PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 sierpnia 2015 18:53

W piątek, 24 lipca w Domu Pomocy Społecznej w Stegnie obchodzone były uroczystości odpustowe ku czci Św. Anny.

Św. Anna ? matka Marii z Nazaretu i babka Jezusa Chrystusa, żona świętego Joachima jest patronką Kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Stegnie. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Jarosław Plis ? Proboszcz Parafii w Żuławkach. Wraz z ks. Jarosławem Plis uroczystą sumę odpustową ku czci Św. Anny koncelebrowali ks. Dziekan Marek Mierzwa i Ks. Proboszcz Paweł Drożdż, który pełni posługę kapelana w Domu Pomocy Społecznej.

Kim była św. Anna?

Matka Najświętszej Maryi Panny, żona Joachima jest przyzywana przy bardzo wielu okazjach. W Ewangelii jednak nie wspomina się o niej. Milczenie Biblii dopełnia bogata literatura apokryficzna. Źródła te mówią nam, że św. Anna była córką duchownego z Betlejem, Mathana, i siostrą Marii i Sobe. Jej siostry poślubiły mężczyzn z tego samego miasta i stały się matkami Marii Salome i Elżbiety. Ona natomiast wyszła za Galilejczyka Joachima. Według źródeł apokryficznych św. Joachim miał pochodzić z zamożnej i znakomitej rodziny. Już samo jego imię miało być prorocze, gdyż oznacza tyle, co ?przygotowanie Panu?.

Joachim i Anna uważali swoje małżeństwo za związek święty, złączony przez Boga. Oboje zachowywali Prawo Boże i kroczyli drogą pobożności. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną ofiarowali na utrzymanie świątyni, drugą na potrzeby ludzi biednych i pielgrzymów, trzecią pozostawili dla siebie. Anna była wzorem dla wszystkich małżonek. Choć razem z Joachimem byli szczęśliwym małżeństwem, zostali ciężko doświadczeni przez Pana Boga brakiem potomstwa. W ciągu 20 lat małżeństwa nie doczekali się ani synów, ani córek. W kulturze żydowskiej brak dziecka był uważany za hańbę i karę Bożą. Nie brakowało upokorzeń ze strony ludzi. Pewnego dnia Joachim udał się do Jerozolimy, aby złożyć ofiarę w świątyni. Kapłan pełniący służbę nie przyjął ofiary Joachima, wytykając mu brak potomstwa: ?Nie godzi się, byś ty jako pierwszy składał swe dary, jako że nie zrodziłeś potomka w Izraelu?. Joachim zrozumiał, że bez potomstwa nie jest godny składania ofiary Bogu. Zasmucony, postanowił nie wrócić do Anny. Opuścił dom, małżonkę i udał się na pustynię. W górach rozbił swój namiot i tam pościł 40 dni i 40 nocy, oczekując, aby Bóg spojrzał na jego smutek. Wtedy zjawił mu się anioł i zwiastował, że modły jego zostały wysłuchane, gdyż małżonka jego Anna, da mu dziecię, które będzie radością ziemi. Tak też się stało. Piętnastego dnia po narodzeniu córki dano jej imię Miriam (Maria). Gdy Maria miała 3 lata, rodzice oddali ją do świątyni, gdzie wychowywała się wśród rówieśnic, zajęta modlitwą, pobożnym śpiewem, studiowaniem Biblii i haftowaniem szat kapłańskich. Św. Anna doznawała jako matka N.M.P. czci szczególnej tak na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Pierwszy klasztor na Zachodzie ku czci św. Anny powstał w roku 701 we Floriac koło Rouen. Święta posiada wiele kościołów wystawionych ku swojej czci. Ma nawet głośne sanktuaria, do których licznie podążają pielgrzymi (USA, Francja, Kanada, Niemcy). Od wieku XV powstało w Niemczech bractwo św. Anny, kiedyś bardzo rozpowszechnione. Ku czci św. Anny wystawiono w samych Niemczech kilkaset kościołów. Nawet ?kościół parafialny? w Watykanie jest pod wezwaniem św. Anny. Św. Anna została ogłoszona patronką wielu miejscowości. Także wiele miast otrzymało nazwę utworzoną od jej imienia.

W muzyce kościelnej poświęcono Świętej aż 118 hymnów i 36 sekwencji  w wiekach XIV-XVI. Najstarszy na Zachodzie wizerunek św. Anny pochodzi z wieku VIII. Znajduje się w kościele (jako fresk) S.M. Antiqua w Rzymie. Z tego samego wieku pochodzi fresk św. Anny, pięknie zachowany, odkryty w Numidii, w Faras, przez polskiego archeologa - Kazimierza Michałowskiego.

Św. Anna cieszyła się i do dnia dzisiejszego cieszy szczególną czcią także w Polsce. Ku jej czci w naszej Ojczyźnie wzniesiono blisko 200 kościołów. Wśród nich wyróżniają się kościoły św. Anny w Warszawie i w Krakowie. Święta posiada  w Polsce kilkanaście sanktuariów. Wśród nich najgłośniejsze to Góra św. Anny w pobliżu Opola, gdzie podąża rocznie do kilkuset tysięcy pielgrzymów.

Św. Annie poświęcony był wtorek - dzień, w którym się urodziła i umarła. Czczą ją matki rodzin, kobiety pragnące zajść w ciążę, wdowy, gospodynie domowe, służące, hafciarki, praczki, ale również złotnicy, stolarze, drwale, młynarze, koronkarze, krawcy, górnicy i żeglarze. Także papieskie rumaki miały w niej swą patronkę. Czuwa nad szczęśliwym dzieciństwem. Jest też opiekunką dobrej śmierci, a tzw. ?woda św. Anny? leczyła gorączkę i choroby psychiczne. Matka Maryi przedstawiana jest w zielonym płaszczu, kolorze kiełkującej nadziei.

 

Poprawiony: wtorek, 04 sierpnia 2015 20:55
Więcej…
 
PANI ZOFIA Z ZESPOŁU ADORAMUS W NASZEJ PARAFII 19.07.2015R. PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 sierpnia 2015 18:42

Śpiew rozpędza demony, przyciąga Aniołów Stróżów, wlewa pewność w lękach nocy i spokój pośród prac dnia. Jest ochroną dla dziecka, ozdobą młodego, ulgą starego, elementem doskonałości dla początkujących, wzlotem dla czyniących postępy, koroną dla doskonałych. Św. Bazyli Wielki


W niedzielę, 19 lipca br. na zaproszenie ks. Proboszcza Pawła Drożdż przybyła do naszej Parafii Pani Zofia Ciecierska z zespołu ,,Adoramus?. Pani Zofia swym pięknym śpiewem ubogacała liturgię sprawowanych w tym dniu Mszy Świętych.

Pani Zofia jest członkiem zespołu wokalno ? instrumentalnego ,,Adoramus? istniejącego od 2001 roku i posługującego m.in. w takich sanktuariach jak : Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, kościele w Gietrzwałdzie oraz kościele św. Katarzyny w  Gdańsku. Utwory zespołu emitują: Radio Maryja i radia internetowe. ,,Adoramus? w swoim dorobku artystycznym posiada m.in. cztery płyty CD.

Na stronie zespołu Adoramus Pani Zofia zamieściła takie słowa:

?Wierzę i wiem, że Pan Bóg jest hojnym dawcą swoich darów. Dostajemy je nie z powodu naszych zasług, lecz ze względu na Jego miłosierdzie względem nas. Dlatego cieszy mnie, jeśli mogę wspierać modlitwę wspólnoty swoim serdecznym śpiewaniem Jezusowi Eucharystycznemu i Jego Matce. Śpiewam i gram, bo czuję się Bożym dłużnikiem!?

Poprawiony: wtorek, 04 sierpnia 2015 21:12
 
<< pierwsza < poprzednia 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 następna > ostatnia >>

Strona 163 z 218

Kosciół w Stegnie

Kosciół w Stegnie

Kalendarz 2023

«  marca 2023  »
powtśrczpisoni
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031