Start
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 18 grudnia 2022 12:57

24 grudnia w sobotę podczas Mszy św. o godzinie 7:00 harcerze wniosą uroczyście Betlejemskie Światło Pokoju, które płonie w grocie narodzenia Pana Jezusa.

Zachęcamy, aby przynieść ze sobą do kościoła lampion i zabrać światło pokoju do naszych domów.

Pragniemy, aby płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafił na wigilijne stoły w każdym domu.

Płomień dotarł do Polski 11 grudnia br., światło odebrano z rąk słowackich skautów, a stamtąd rozpoczęło wędrówkę przez cały kraj.
I tak 20 grudnia 2022 r. dotarło również do Stegny. Harcerze z I Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „SZTORM” im. Bernarda Filarskiego oraz 11 Nowodworskiej Drużyny „PŁOMIENIE” odebrali światło podczas uroczystości na Długim Targu w Gdańsku, następnie przywieźli je do naszego Kościoła i przekazali na ręce Księdza Proboszcza. Tego samego dnia harcerze przekazali ogień do  innych parafii,  instytucji i szkół znajdujących się na terenie gminy Stegna, Sztutowa oraz Nowego Dworu Gd.


Poniżej zamieszczamy krótką historię Światła Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polscy harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 – „Światło dla ciebie”

źródło: https://swiatlo.zhp.pl/

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2022 18:44