Start
List biskupa elbląskiego na uroczystość Zesłania Ducha Świętego 2014 roku PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
środa, 04 czerwca 2014 12:59

 

List do wiernych Diecezji Elbląskiej na uroczystość Zesłania Ducha Świętego 2014 roku

Drodzy Siostry i Bracia we wspólnej wierze, którą wyznaje Kościół!

Obchodzimy dziś uroczyste wspomnienie zesłania Ducha Świętego. Otrzymali Go Maryja, Apostołowie i jeszcze inni wyznawcy Chrystusa. Było to w dniu 50 po zmartwychwstaniu Pana w Jerozolimie. Na modlącą się wytrwale grupę uczennic i uczniów Chrystusa, zstąpił Duch Święty. Doznali oni głębokiego przeżycia. W jednej chwili pozbyli się lęku. Ustąpił smutek i apatia. W takim stanie znajdowali się po ukrzyżowaniu i śmierci Jezusa. Gdy zstąpił Duch Święty odzyskali radość, pokój serca i odwagę, a także energię do działania.

Pod wpływem Ducha Świętego Apostołowie powiązali w całość wydarzenia z niedawnej przeszłości. Jezus umarł, ale Bóg wskrzesił Go z martwych. Zmartwychwstały odszedł do Ojca. Odtąd zaczął się czas Ducha Świętego i Kościoła, który ma w świecie dawać świadectwo o Chrystusie.

Jezus przezwyciężył śmierć, ponieważ Bóg jest mocny i dobry. Dzięki zwycięstwu Chrystusa przed każdym człowiekiem otwiera się perspektywa nadziei życia i szczęścia na zawsze, pomimo chorób, umierania i śmierci.

Duch Święty pochodzi od Boga Ojca. Został dany Kościołowi i światu, aby otwierał ludzi na blask prawdy, skądkolwiek przychodzi. Duch Święty sprawia, że lud Boży trwa w wierze. Oczyszczające i uświęcające tchnienie Bożego Ducha sprawia, że nasze sumienia zaczynają reagować prawidłowo. Opowiadają się za dobrem i sprzeciwiają się złu. Duch Święty sprawia, że w Kościele dorastają nowi święci i dokonuje się złożony proces nawrócenia grzeszników.

Duchu Święty! Zstąp na nowo i odnów naszą codzienność. Odnów nasze osobiste życie, nasze serca, Odnów też nasze małżeństwa i rodziny, zwłaszcza dotknięte konfliktem i zagrożone rozpadem. Wesprzyj chorych w ich cierpieniu i osamotnieniu. Wesprzyj poprzez życzliwych ludzi osoby żyjące w biedzie. Umocnij kapłanów i osoby, które starają się żyć według rad ewangelicznych. Spraw odrodzenie duchowe naszego kraju, naszej ojczyzny. Duchu Pocieszycielu, Wspomożycielu i Obrońco, przyjdź!

Elbląg, 28 maja 2014 roku.

Bp Jacek Jezierski

Biskup Elbląski