Miłosierny Boże, wołamy o Twoją łaskę za wstawiennictwem św. Mikołaja, biskupa, czuwaj nad nami wśród wszelkich niebezpieczeństw, abyśmy mogli bez przeszkód kroczyć drogą wiodącą do zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Jak co roku, w dniu 6 grudnia, w naszym kościele gościł Święty Mikołaj. Ksiądz proboszcz Paweł Drożdż zaprosił Go, by sprawić radość najmłodszym parafianom. Mikołaj przybył z pastorałem w dłoni i mitrą na głowie oraz z dużym workiem pełnym łakoci. Dostojnego gościa przywitały dzieci, a następnie Mikołaj zwrócił się do najmłodszych i wręczył każdemu dziecku paczkę ze słodyczami. Obdarowywanie dzieci odbywało się przy śpiewie ks. Pawła.
Siedziałem sobie właśnie w Raju,
Gdzie światłość wieczną mam i ciszę,
Gdy wtem wołanie nagle słyszę:
?Gdzie jesteś, święty Mikołaju??
Zaciekawiony tym szelestem, Co przerwał błogi spokój nieba, Pytam Aniołków: ?Co wam trzeba? Co chcecie dzieci ? oto jestem!?
?To nie my, ? rzekną Aniołkowie, To dziatwa ziemska Ciebie szuka; Na ziemi dziatek całe mrowie, Modlitwą głośną w niebo puka!?
?Prawda, odrzekłem: jam dziś dłużny Dziatwie na ziemi dzionek cały; Dajcież mi prędko kij podróżny, Biskupią mitrę i sandały;
A chociaż droga to daleka I niewygodna o tej porze, Skoro mię jednak dziatwa czeka, Trzeba iść do niej w imię Boże!
Więc prosto z nieba tu przychodzę, I witam dziatki sercem całem; Przynosząc jabłka, co po drodze, Z rajskich jabłoni dla nich rwałem.
W koszyku mam dla dziatwy małej, (Której lat setnych zdrowia życzę), Pierniki, cukry i migdały, Chleb świętojański i słodycze.
Dla starszych, w sakwy me podróżne, Pragnąc im światło nieść jedynie, Wziąłem ciekawe książki różne, Z których nauka w główkę spłynie.
Przyjmcie od starca te ofiary, Co o was w niebie wciąż pamięta, I co rok dla was niesie dary, W dzień uroczysty swego święta.
A dziś cenniejszy dar nad inne, W końcu ci jeszcze dziatwo złożę: Oto na główki twe niewinne, Błogosławieństwo zlewam Boże!?
Władysław Bełza
Poniżej zamieszczamy krótką informacje dot. św. Mikołaja.
Św. Mikołaj urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Do św.Mikołaja ludzie modlą się w różnych intencjach. Jest uważany jako szczególny orędownik przy różnych chorobach. U biskupa pomocy szukają także ludzie podróżujący na lądzie i morzu, znajdujący się w niewoli wroga, będący w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, mający problemy rodzinne. Ponadto uważany jest za świętego sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot. W tradycji katolickiej św. Mikołaj jest patronem: bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy. W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Czasem ukazywany jest też jako: młody mężczyzna wrzucający trzy złote kule w okno trzech biednych dziewczyn; przywracający życie niesłusznie powieszonemu człowiekowi; ratujący rozbitków z wraku statku; wskrzeszający troje dzieci; jako noworodek chwalący Boga. Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze lub w dłoni, pastorał, księga, kotwica, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.









|