Start Ogłoszenia parafialne Ogłoszenia VII Niedziela Zwykła
Ogłoszenia VII Niedziela Zwykła PDF Drukuj
niedziela, 19 lutego 2023 09:45

VII Niedziela zwykła, 19 lutego 2023 r.

„Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.
(Refren Psalmu)

1. APEL BISKUPA ELBLĄSKIEGO O MODLITWĘ I WSPARCIE DLA UKRAINY
W piątek 24 lutego 2023 minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Wojna pochłonęła dotychczas setki tysięcy ofiar: żołnierzy i cywilów, w tym dzieci, kobiety oraz osoby starsze. Dlatego też proszę, aby w rocznicę rozpoczęcia wojny podjąć indywidualną i wspólnotową modlitwę o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy. Proszę również, aby w niedzielę 26 lutego 2023 zorganizować w parafiach zbiórkę środków pieniężnych do puszek, które za pośrednictwem Caritas zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

2. Dziękuję za ofiary złożone do puszek w ubiegłą niedzielę na wsparcie poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji. Zebraliśmy na ten cel kwotę 3205 zł.

3. Ks. Biskup Jacek Jezierski zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak, zamordowanej 30 lat temu lekarki z Elbląga. Nowa kandydatka na ołtarze dała się poznać jako ofiarna opiekunka chorych, którym służyła mimo własnej niepełnosprawności fizycznej. Gdy przeszła na rentę, nadal angażowała się w opiekę zdrowotną – pracując w poradniach, w ruchu antyalkoholowym i przez tworzenie nowych struktur, takich jak hospicjum, dom dla bezdomnych czy dom samotnej matki. Motywacją jej działania była wiara. 6 lutego 1993 roku została zabita przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

4. W tym tygodniu rozpoczynamy Wielki Post – czas przygotowania do odnowienia Przymierza z Bogiem. Dziękuję osobom, które przyniosły dziś palmy do spalenia i przygotowania z nich popiołu, symbolu kruchości naszego życia oraz pokuty i nawrócenia. We Środę Popielcową Msze święte o godz. 9.00 i 18.00 z obrzędem posypania głów popiołem na znak skruchy i umartwienia. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych i jemy tylko jeden posiłek do syta.

5. We Środę Popielcową podczas Mszy św. wieczornej zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa dla dzieci przygotowujących się do pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. Zapraszam na tę Mszę św. dzieci wraz z rodzicami.

6. Pomocą w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu niech będą nabożeństwa tego okresu: Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki o godz. 16.30 dla dzieci i o 17.30 dla młodzieży i dorosłych. Zapraszam szczególnie na to nabożeństwo dzieci i młodzież przygotowujące się sakramentów Eucharystii i Bierzmowania. Ofiary zebrane podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej przeznaczone są na kwiaty i dekoracje do Grobu Pańskiego.

7. Gorzkie Żale będziemy odprawiać bezpośrednio po Mszy św. o godz. 10.30. Niech rozważanie Męki Pana Jezusa, którą Chrystus poniósł za każdego człowieka na ziemi będzie dla nas okazją do wypraszania pokoju dla Ukrainy oraz duchową pomocą dla ludzi dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi.

8. Zachęcam do podjęcia wielkopostnych postanowień, abstynencji od alkoholu i innych pożytecznych wyrzeczeń. Zamówiłem 20 egzemplarzy „zdrapki wielkopostnej”, która prowadzi przez czas Wielkiego Postu poprzez codzienne zadania. Zachęcam do jej nabycia we Środę Popielcową (koszt – 5 zł.). Zachęcam także do korzystania z różnych aplikacji na smartfony, które pomogą w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu. W szczególności polecam aplikacje: „Pogłębiarka”, „Hallow”, „Modlitwa w Drodze na czas Wielkiego Postu”.

9. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania I roku formacji odbędzie się dzisiaj, a dla II roku formacji 26 lutego po Mszy św. o godz. 10.30 i Gorzkich Żalach.

10. W najbliższą sobotę o godz. 9.00 odbędzie się w naszej świątyni Msza św. z okazji pielgrzymki sióstr dominikanek do Obozu Zagłady Stutthof, miejsca męczeńskiej śmierci bł. s. Julii Rodzińskiej. Siostry zapraszają do wspólnej modlitwy.

11. Kino Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie zaprasza do obejrzenia filmu „Johnny” o śp. ks. Janie Kaczkowskim, nietuzinkowym człowieku i duszpasterzu, twórcy puckiego hospicjum. Seanse odbędą się w poniedziałek i wtorek 20 i 21 lutego w godz. 16.00 i 19.00. Obsługa kina prosi o rezerwację telefoniczną lub osobistą w biurze GOK-u.

12. Dziś w Gościu Niedzielnym polecamy artykuły o cudach jakie dzieją się w dotkniętej trzęsieniem ziemi Syrii i Turcji, o zwyczaju posypania głów popiołem, który ma blisko 1000 lat; o tym czym jest depresja i jak sobie z nią radzić (w czwartek 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień walki z depresją); o europejskim  zgromadzeniu synodalnym opowiada prof. Aleksander Bańka – nasz delegat do udziału w tym wydarzeniu. Jest także nowy numer Małego Gościa niedzielnego, a w nim pomoce do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Zachęcamy do lektury!

«  kwietnia 2024  »