Start Ogłoszenia parafialne Ogłoszenia Uroczystość Najświętszej Trójcy
Ogłoszenia Uroczystość Najświętszej Trójcy PDF Drukuj
niedziela, 04 czerwca 2023 05:49

Uroczystość Najświętszej Trójcy, 4 czerwca 2023 r.

„Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!”

(2 Kor 13, 13)

1. Składam serdeczne podziękowania panom: Pawłowi Skrzypczakowi i Jackowi Radziwiłłowi oraz Henrykowi Sznajderowi, Mirosławowi Gwizdale i Karolowi Radziwiłłowi za wykonanie prac polowych i prac porządkowych na terenie przy plebanii. Dziękuję także za wszystkie ofiary duchowe i materialne złożone na rzecz naszej parafii, za wsparcie nagród dla dzieci i przynoszone fanty na loterię odpustową.

2. We czwartek obchodzimy Uroczystość Bożego Ciała. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Procesja do czterech ołtarzy odbędzie się po Mszy św. o godz. 10.30. Przejdziemy ulicami: Gdańską, Sikorskiego, Kościuszki, Powstańców Warszawy, Morską i Gdańską wrócimy do kościoła. Procesję zakończymy uroczystym śpiewem Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w kościele. Bardzo proszę Parafian o przygotowanie 4 ołtarzy w dotychczasowych miejscach na trasie procesji:

- Pierwszy ołtarz: przy ul. Gdańskiej przy  Poczcie, przygotowują mieszkańcy Rybiny, Popowa i Stegienki,

- Drugi ołtarz: przy Sklepie PLUS,

- Trzeci ołtarz:  na ul. Sikorskiego u Państwa Lipa,

- Czwarty ołtarz: na ul. Powstańców Warszawy przy szkole.

Niech gestem szacunku dla Chrystusa obecnego w Eucharystii będzie udekorowanie okien w całej parafii, a zwłaszcza na trasie procesji. Rodziców proszę o przygotowanie dzieci do procesji: dziewczynki do sypania kwiatów, chłopców do niesienia figury Dzieciątka Jezus i symboli eucharystycznych, dzieci pierwszokomunijne zapraszamy w uroczystych strojach komunijnych. Ochotniczą Straż Pożarną proszę o niesienie baldachimu, chorągwi oraz zabezpieczenie organizacyjne procesji wraz z Policją. Panie zapraszam do niesienia feretronów. Próba dla dziewczynek chcących sypać kwiaty odbędzie się we środę o godz. 17.00 przy kościele. Panie z Róż różańcowych proszę o przygotowanie feretronów oraz sztandaru Matki Bożej. Od piątku do czwartku następnego tygodnia Oktawa Bożego Ciała wraz z procesją wokół kościoła.

3. Dyspensa Biskupa Elbląskiego. Na piątek po uroczystości Bożego Ciała (tj. 9 czerwca 2023) udzielam dyspensy od nakazu kościelnego prawa, które zobowiązuje do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (kan. 1251 KPK). Czynię to ze względu na wydłużony weekend, wielość spotkań, podróże. Równocześnie proszę o umiar oraz zachowanie trzeźwości. Dyspensa dotyczy katolików diecezji elbląskiej oraz osób, które przebywać będą na jej terenie. Proszę także o udzielenie jałmużny (materialnego wsparcia) ubogim. +Jacek Jezierski, biskup elbląski.

4. Trwa miesiąc czerwiec, a w nim nabożeństwa czerwcowe, czyli nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które patronuje naszej parafii. Odprawiamy je codziennie o g. 17.30, a w niedziele o 16.30. Litanię do Serca Jezusowego odmawiajmy także w naszych domach i rodzinach. Zachęcam gorąco do odpowiedzi na miłość Pana Jezusa. W Boże Ciało będziemy śpiewać litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas procesji, więc nie będzie oddzielnego nabożeństwa po południu.

5. Dzieci, które uczestniczyły w nabożeństwach majowych, przynoszą do dzisiaj plansze z „Grotą Maryi”. Wszystkie dzieci, które systematycznie uczestniczyły w nabożeństwie, otrzymają nagrody.

6. Ostatnie spotkanie dla kandydatów do bierzmowania I roku formacji odbędzie się w niedzielę 11 czerwca po Mszy św. o godz. 10.30 i będzie to skrutynium, czyli indywidualna rozmowa z ks. Proboszczem i animatorami na temat osobistego zaangażowania w ciągu roku i jego owoców w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

7. W dniu dzisiejszym na Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się obrzęd ustanowienia nowych ministrantów, którymi są Krzysztof Skalski i Maciej Chyrek. Nowym ministrantom gratulujemy i życzymy dużo radości w służbie Bożej. Właśnie jeden z nich – Maciej Chyrek – został ministrantem miesiąca maja (był jeszcze wtedy aspirantem, ale okazał się najgorliwszy). Zatem Maćkowi gratulujemy podwójnie!

8. We wtorek 6 czerwca, w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Elblągu, na Mszy św. o godz. 18.00 ks. biskup dr Wojciech Skibicki udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Zapraszam do wspólnej modlitwy o dary Ducha Świętego.

9. Szybkimi krokami zbliża się nasza uroczystość odpustowa, która w tym roku przypada 16 czerwca. Tradycyjnie chcemy przeprowadzić loterię fantową z myślą o dzieciach. Prosimy o podzielenie się zabawkami, książkami, grami, kredkami i innymi rzeczami, które mogą być atrakcją dla dzieci. Fanty na loterię proszę przynosić na plebanię. Ponadto w tym roku chcemy zaproponować dorosłym konkurs kulinarny na „Najsmaczniejsze pierogi z sercem”. Regulamin konkursu został umieszczony w Internecie. Najprościej powiedziawszy – trzeba zrobić przynajmniej 20 pierogów (nie na słodko). Jury będzie oceniało smak, wygląd i kreatywność. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!

10. Dziś w Gościu Niedzielnym polecamy wywiad z abp. Georgiem Gänsweinem, osobistym sekretarzem papieża Benedykta XVI, artykuł o słabej wiedzy historycznej młodych Polaków i konsekwencjach, jakie ta sytuacja ze sobą niesie, a także relację ze święceń kapłańskich w elbląskiej katedrze i krótkie świadectwa o powołaniu neoprezbiterów. Zachęcamy do lektury!

Poprawiony: niedziela, 04 czerwca 2023 08:53

«  kwietnia 2024  »