Start Pielgrzymki parafialne PROGRAM PIELGRZYMKI SZLAKIEM BENEDYKTYŃSKIM
PROGRAM PIELGRZYMKI SZLAKIEM BENEDYKTYŃSKIM PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 20:58

Szlakiem Benedyktyńskim po Sanktuariach Czech, Austrii i Węgier

25 września ? 1 października 2017 (Wyjazd ze Stegny z 24.09. na 25.09.)

Sanktuarium w Pribram  - Opactwo w Melk - Sanktuarium Maryjne w Mariazell ? Opactwo w Tihany ? Budapeszt ? Opactwo    w Pannohalma ? Zakole Dunaju: Szentedre ? Wyszehrad ? Esztergom

DZIEŃ 1        PRIBRAM

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru na parkingu parafialnym o godz. 01.00, przejazd do Pribram, gdzie nawiedzimy Świętą Górę - najbardziej znane Sanktuarium maryjne w Czechach, z owianą wieloma legendami gotycką figurką Matki Boskiej Świętogórskiej. Ze względu na swoje położenie w centrum kraju Święta Góra bywa określana jako duchowe serce Czech. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w ok. Czeskich Budziejowic.


DZIEŃ 2        MELK - MARIAZELL

Śniadanie, po którym przejazd do przepięknie położonego nad Dunajem opactwa benedyktyńskiego w Melk. Obecny imponujący barokowy kompleks klasztorny został wzniesiony na miejscu dawnego, zniszczonego podczas najazdu Turków. Zwiedzanie potężnego opactwa Benedyktynów  z Kościołem pw. św. Piotra i św. Pawła, Msza św., spacer po przepięknych ogrodach klasztornych, zejście na urokliwą starówkę. Następnie przejazd do sanktuarium w Mariazell, jednego z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie, założonego ponad 850 lat przez O. Benedyktynów. W skład kompleksu wchodzi bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Ołtarzem Łaski z figurką Madonny z lipowego drewna. Mariazell odwiedził św. Jan Paweł II w 1983 r. a także Benedykt XVI. Obiadokolacja i nocleg w Mariazell.

DZIEŃ 3        MARIAZELL ? TIHANY

Śniadanie, po którym pożegnanie z Mariazell i przejazd na Węgry. Udamy się nad ?węgierskie morze?, czyli piękny Balaton. Na półwyspie Tihany położonym na północnym brzegu wielkiego jeziora, odwiedzimy kolejne Opactwo benedyktyńskie, założone w 1055r. Zwiedzanie kompleksu, z którego terenu rozciąga się też wspaniały widok na Balaton. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4        PANNOHALMA - BUDAPESZT

Śniadanie, po którym przejazd do  miejscowości Pannonhalma, gdzie zwiedzimy opactwo Benedyktyńskie, nazywane ? Świętym Miastem Panonii? i wpisane na  listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r.

Następnie udamy się na zwiedzanie Budapesztu: tego dnia poznamy część miasta zwaną Buda, czyli m.in. Bazylika św. Stefana, wyspa św. Małgorzaty,  Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski, plac św. Trójcy, Kościół Macieja, Baszty Rybackie, Góra Gallérta, z której roztacza się piękna panorama miasta.  Wieczorem przejazd do hotelu w Budapeszcie na obiadokolację  i nocleg.

Za dodatkową opłatą ok. 20 ?/os. obiadokolacja  i wieczór węgierski w Czardzie  ? wino, tańce, muzyka i zabawa.

DZIEŃ 5        BUDAPESZT

Śniadanie i kontynuacja zwiedzania stolicy Węgier. Tego dnia poznamy Peszt, który  różni się znacznie od Budy. Zobaczymy m.in.: Plac Bohaterów i pomnik Tysiąclecia, Zamek w Lasku Miejskim, spacer przez Aleje Andrassyego (Oktogon, Opera) Pod Parlament, Plac Wolności, zwiedzanie Bazyliki św. Stefana. Po zwiedzaniu rejs statkiem po Dunaju. Wieczorem powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6        ZAKOLE DUNAJU: SZENTEDRE ? WYSZEHRAD - ESZTERGOM

Śniadanie i przejazd na poznanie sielskiej krainy zwanej Zakolem Dunaju, jednego z najpiękniejszych węgierskich regionów. Poznamy stolicę dunajskiego zakola- Szentendre, czyli miasto Św. Andrzeja. Znajdziemy tu wąskie, kręte uliczki i kolorowe domy nadające miasteczku śródziemnomorskiego klimatu, barkowe kościoły. Drugim licznie odwiedzanym miastem regionu  jest Wyszehrad, dawna stolica Węgier, gdzie można zobaczyć ruiny pałacu królewskiego z przepięknym widokiem na Zakole Dunaju. Następnie przejedziemy do Esztergom, słynnego z podwalin państwa i chrześcijaństwa na Węgrzech, gdzie w roku 1000 król Stefan Święty ochrzcił nowopowstałe Królestwo Węgier. Tutaj na stromym brzegu Dunaju majestatycznie wznosi się XIX-wieczna bazylika (największa na Węgrzech)  i mury dawnego zamku. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

Przejazd na pożegnalną obiadokolację. Przejazd nocny do Polski.

DZIEŃ 7

Powrót do Stegny w godzinach rannych

Świadczenia: transport, opłaty, ubezpieczenie, 5 noclegów, 5 śniadań, 6 obiadokolacji, opieka pilota-przewodnika, bilety wstępu: Budapeszt, Wyszehrad.

Wartość usługi: 1.450 zł.

Poprawiony: wtorek, 22 sierpnia 2017 12:38